Witamy na oficjalnej stronie Klubu Turystycznego S K K T - P T T K  G L O B T R O T E R S przy III LO im. Marii Dąbrowskiej w Płocku

Menu główne

Klub

Rajdy

Konkursy

Płock

Mazowsze

Polska

Oznaki turystyczne

Szlaki turystyczne

Warto odwiedzić

Inne

Statystyki

Odsłon : 876906
Kaszuby PDF Drukuj Email
Wpisany przez globadmin   
Czwartek, 08 Wrzesień 2011 20:44

Kaszuby w stosunku do innych regionów Polski wyróżniają się morenowymi pagórkami i jeziorami, odrębnością kulturowo – językową mieszkańców i bogatą historią. O walorach turystycznych Kaszub decydują liczne jeziora, malowniczo położone wśród pagórków. Najważniejsze miasta Kaszub do Kartuzy i Kościerzyna oraz mniejsze, takie jak leżące blisko Kartuz Chmielno, Ostrzyce, czy Szymbark. Dużą atrakcją jest jar Raduni, przypominającej na tym terenie górską rzekę. W otoczonym jeziorami Chmielnie znajduje się znana pracownia ceramiczna rodziny Neclów. Można tu też obejrzeć widowisko folklorystyczne „Wesele kaszubskie”. Miłośnicy przyrody w Gołubiu mogą zwiedzić ogród botaniczny z licznymi egzotycznymi roślinami, jak np. świerk koreański z szyszkami w niespotykanym w Polsce kolorze.


W Szymbarku od kilku lat funkcjonuje Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Jest to wyjątkowe miejsce, przekazujące wiedzę o historii Polski w XX w. Znajduje się tam -symbolizujący życie Polaków w komunizmie - dom postawiony na dachu, gdzie po wejściu traci się równowagę, kolejowy skład przygotowany do deportacji Polaków na Syberię, barak sowieckiego łagru, dom Sybiraka, dom polskiego emigranta z Kanady, bunkier organizacji konspiracyjnej Gryf Pomorski, gdzie w ramach widowiska „światło i dźwięk” można przeżyć bombardowanie lotnicze. Obok jest drewniany kościół, ziemiański dwór, najdłuższa deska świata. W większości są to autentyczne zabytki rozłożone na części i przywiezione do Szymbarka. Latem przyjeżdżają tam tysiące turystów. Zwiedzanie, które zajmuje co najmniej pół dnia, odbywa się w grupach z przewodnikiem, który wyjaśnia tło historyczne związane z eksponatami Przytacza prawdziwe historie, np. kilkunastoletniego rodzeństwa, które przemierzyło tysiące kilometrów w drodze z Syberii do Polski, czy dramatyczne losy więźniów baraków, którzy zimą losowali, kto ma spać przy ścianie, bo przy temperaturze - 40º z powodu nieszczelnych ścian oznaczało to wyrok śmierci. Na terenie CEPR-u jest restauracja i bary oraz świetnie zaopatrzony sklep z kaszubskimi pamiątkami.


Ale Kaszuby to przede wszystkim jeziora z zagospodarowanymi plażami, możliwością wędkowania i uprawiania sportów wodnych. W Ostrzycach jest przystań statków spacerowych i mini golf, a na obrzeżach wsi punkt widokowy Jastrzębia Góra. Takich miejsc jest znacznie więcej. Z najwyższego szczytu – Wieżycy rozciąga się widok na całą okolicę. Władze kaszubskich powiatów nie zapominają o mieszkańcach i turystach, urządzając imprezy rozrywkowe.


Na południe od Kościerzyny leży „kaszubskie morze”, czyli jez. Wdzydzkie z ośrodkami wypoczynkowymi i znanym w Polsce skansenem we Wdzydzach. W Będominie znajduje się dwór twórcy hymnu narodowego Józefa Wybickiego z interesującą ekspozycją. Tak więc Kaszuby oferują mnóstwo atrakcji i nikt tam nie powinien się nudzić.


Tekst – Grzegorz Gołębiewski
Zdjęcia – Paulina Gołębiewska, Grzegorz Gołębiewski